Biedermann, Wolf Freiherr von

Back to all people

-Medals

germanyGeneralmajorLuftwaffe
Biedermann, Wolf Freiherr von, born on 11-07-1890 in Herbesthal, was a Fähnrich in the 178th Infantry Regiment, as he entered the Army in 24-01-1911. Served throughout World War I as a company leader in this Regiment and pilot as an Oberleutnant and remained in the new Reichswehr  until 30-09-1928 as he retired. He was one of the secret flyers in Russia as the Reichswehr Luftwaffe was forbidden in the after war period.  He was reactivated in the Army again on 30-01-1930 as a Hauptmann in the Staff of the 1st Battalion of the 10th Infantry Regiment. Became a Major on 01-04-1934, Oberstleutnant on 01-04-1936, Oberst on 01-06-1938 and Generalmajor on 01-04-1941, he is now in Hermann Goering´s (see did you know) Luftwaffe . At the beginning of World War II Commander of the Flying Training Regiments and Military Airfield Commandant Salzwedel, until 1940. Air Base Command of Halberstadt to 1942.  From September 1942 until March 1943, Commander of the 7th Luftwaffe Field Division . The 7th Luftwaffe Field Division  was hastily rushed to the front, to hold the line on the Chir River,  after the encirclement of Stalingrad. It was involved in continuous fighting until March 1943, when it was disbanded and the survivors used to strengthen 15th Luftwaffe Feld Division. For this battle for Moscow every available unit was thrown into the battle, including the Luftwaffe Fallschirmjäger  . One such unit was the Luftlandesturmregiment, Air-landing Assault Regiment, under Generalmajor der Panzertruppe, Kommandeur General II FS Korps, Eugen Meindl and General der Flieger, Kommandeur der 1st Fallschirmjäger Regiment, Kurt Student
     From March 1943 until 31-12-1943, Biedermann was in the Führer Reserve (see Hitler)) in Luftwaffe High Command. From 01-01-1944 until-03-01-1945, Commander of Weapons Technical School 2, Merseburg. Detached to the Chief of the Armed Forces Motor Transport Matters, Armed Forces High Command, until 31-01-1945. From 01-02-1945 at the disposal of Flying Replacement Battalion III and prisoner of the British from 08-05-1945.

Death and burial ground of Biedermann, Wolf Freiherr von.

He lands in the Officers Camp Island Farm 11,  in 1946 and is on 12-05-1948 transferred to Camp 186 for repatriation. After his release he lived in Wiesbaden, with many other WWII Generals. Major General Freiherr Wolf Biedermann died on 14-05-1963, at the age of 73, in Wiesbaden. He is buried with his wife Erika, born Eberhardt, who died age 78, on 01-09-1985 and next to his fellow Generals, Generalleutant der Infanterie, Kommandeur der 172nd Division, Kurt Fischer, Generalleutnant der Infanterie, Commander of POW’s in area Wehrmacht Commander Eastern Territories, Victor Gaissert, Generalmajor der Artillerie, Kommandeur der Raketten Artillerie Truppe, Ernst Graewe, Generalleutnant der Flieger, Kommandeur Luftwaffe Versorgung, Friedrich Hanesse,
   , Generalmajor der Flieger, Kommandeur der 4th Fallschirmjägerluftflotte, Battle for Stalingrad, Hans von Herudt von Rhode, General der Flieger, Commander of POW’s Military District III, Erich von Keiser, Generalleutnant der Flieger, Leader of firing Commission with the Air Fleet Reich, in Wiesbaden, Erich Homberg, Generalmajor der Flieger, Kommandeur der 31st Flak Division, Herbert Giese, Generaloberst der Infanterie, Hans von Salmuth, Generalmajor der Wehrmacht, Chef des Generalstabes vom Generalkommando XXXIII: Armeekorps, Friedrich von Unger, Generalleutnant der Wehrmacht, Military Attaché on the German, Embassy in Stockholm, Sweden, Bruno Uthmann,  Generalmajor der Infanterie, Command of the X Army, Hanns Voigt, Generalmajor der Flieger, 8th Department der Luftwaffe, Horst Voigt-Ruscheweyh and Vice Admiral, Marineattaché, Ralf von Marwitz.
 

Cemetery and grave location of Biedermann, Wolf Freiherr von.

Sort

https://ww2gravestone.com/sites/default/files/js/js_94b5e33f184abe5eb79ee7900dfb186f.js//

Eddie Albert Eddie Albert

Share on :

end