Marwitz, Ralf von der

Back to all people

- Medals

 
germanyVizeadmiralKriegsmarine
Booking.com

Marwitz, Ralf von der, born 29-10-1888 in Oldenburg, joined the   as a cadet, age 17, on 01-04-1906 and studied his ship to the Navy’s Cruiser SMS Stosch.  Then he joined the naval school and was appointed Ensign at sea, on 06-04-1907. After he had successfully completed the school, he was assigned SMS Bremen in October 1908 at the Stationkreuzer, coast was its operational area to the South American. Marwitz remained the 16-11-1908-15-06-1910 on Board of the small cruiser, and was promoted to Lieutenant on 30-09-1909. After returning to Germany he was until 28-09-1910 the disposition I of Naval Inspector provided and then assigned as a company officer to the 1st Torpedo Division . There you put Marwitz in result as officer on several torpedo boats and in the meantime promoted to Oberleutnant zur See on 19-09-1912. On 20-10-1913 he was transferred and appointment as Commander of the 1st Minensuchhalbflottille, mine searching fleet, in Kiel. At the outbreak of World War I, he continued to command of this Association, was promoted to the Kapitänleutnant on 10-03-1917 and entrusted with the leadership of the 3. Minensuchhalbflottille in Wilhelmshaven on 12-07-1917 in the same capacity. After the war, its inclusion in the German Navy and on 01-10-1921 was his appointment as the Company commander of the II. Department of ship master Division of the Baltic Sea in Stralsund. In the same capacity from 01-03-1922 until 02-10-1923 he took over the 1st Division of the ship master Division of the North Sea in Wilhelmshaven.  Then he was Hamburg until 31-03-1925 as first officer on the light cruiser. Then was its use as a speaker of the inspection of the Torpedo-and mining business. Here was Marwitz on 01-08-1925 to the Lieutenant Commander promoted and appointed commander of the Ist Marine Artillery Department on 30-09-1927. At the same time promoted to the Commader on 01-10-1930 Marwitz returned as Chief of Staff for the inspection of the Torpedo-and mining business. You entrusted Marwitz on 28-09-1932 with the command of the fortifications of the mouth of the EMS and promoted him to Hauptmann on 01-01-1933. From 07-10-1935 to 09-09-1937 he was commander of the fortifications of Wesermünde.  On 10 -07-1937 appointed to Marwitz the naval attache  at the German Embassy in Paris and moved to France. In the same capacity he held at the same time also the post at the Embassy in Lisbon until 13-10-1938. Marwitz was dismissed from France the end of April and sent to Turkey to take the position as Naval Attache at the German Embassy in Ankara. There, he was promoted to Rear Admiral on 01-11-1939. At the same time he was responsible for the function to the embassies in Athens, until 06-04-1941, Bucharest, until 23-08-1944 and Sofia also here, until 31-08-1944. While working at the Embassy, he became Vice Admiral on 01-02-1942. After Turkey had broken diplomatic relations with Germany on 01-08-1944, remained Marwitz as Chargé d’Affairs until the end of the month on his post and was then imprisoned. After his release, he returned to Germany on 01-11-1946. He didn’t see too much of the battlefields and retired in Wiesbaden where he at the age of 77 died on 29-09-1966.

Death and burial ground of Marwitz, Ralf von der.

  Marwitz is buried with his wife Margarete, born Rauch, who died age 74, on 27-04-1967, on the Nordfriedhof of Wiesbaden. Wiesbaden was a favorite place for WWII Generals, and on the Nordfriedhof close to Marwitz are buried the Generals, Generalleutnant der Flieger, Kommandeur Luftwaffe Transport, Oskar Bertram, General der Infanterie, Kommandeur der LXIII Heeresgruppe, Ernst Dehner, Generalleutnant der Kavallerie, Jurist Reichs Kriegsgericht, Friedrich Eberhardt, Generalleutant der Infanterie, Kommandeur der 172nd Division, Kurt Fischer, Generalleutnant der Infanterie, Commander of POW’s in area Wehrmacht Commander Eastern Territories, Victor Gaissert, Generalmajor der Artillerie, Kommandeur der Raketten Artillerie Truppen, Ernst Graewe

    Generalleutnant der Flieger, Kommandeur Luftwaffe Versorgung, Friedrich Hanesse, Generalmajor der Flieger, Kommandeur der 4th Fallschirmjägerluftflotte, Battle for Stalingrad, Hans von Herudt von Rhode, General der Flieger, Commander of POW’s Military District III, Erich Keiser, Generalleutnant der Flieger, Leader of firing Commission with the Air Fleet Reich, in Wiesbaden , Erich Homberg, Generalmajor der Flieger, Kommandeur der 31st Flak Division, Herbert Giese, Generaloberst der Infanterie, Kommandeur der 15th Division , D-Day, Hans von Salmuth, Generalmajor der Wehrmacht, Chef des Generalstabes vom Generalkommando XXXIII: Armeekorps, Friedrich von Unger, Generalleutnant der Wehrmacht, Military Attaché on the German, Embassy in Stockholm, Sweden, Bruno Uthmann, Generalmajor der Infanterie, Command of the X Army, Hanns Adolf Voigt, Generalmajor der Flieger, 8th Departement der Luftwaffe, Horst Voigt-Ruscheweyh
 

 

Share on :

end