Unger, Friedrich von

Back to all people

- Medals

germanyGeneralmajorWehrmacht
Booking.com
Unger, Friedrich von, born 12-10-1885 in Berlin, entered the Service on 02-08-1904 as a Fahnenjunker in the Königlich Preußische Armee.  He joined the Königin Augusta Garde-Grenadier-Regiment Nr. 4   and after finishing the war school he on 20-10-1905, age 20, was promoted to Leutnant. He was involved in the first war as a Hauptmann in the same Regiment and after the war accepted in the new 100.00 men Reichswehr   Von Unger retired from the Army on 31-03-1920 as a Major, age 34. He reactivated in the Wehrmacht as a Replacement Officer and as a Major assigned in the Regiment leader of the Border Security Regiment Schwiebus in Zülleichau, later in Guben. On 01-04-1939 he became an Oberstleutnant and with the beginning of World War II he was a General’s Officer in the Replacement General Command of the X Army Corps in Hamburg. From October 1940 he was the Chief of the General Staff of the Replacement General Command of the III Army Corps ,  under Generaloberst der Infanterie, Kurt Haase,   in Berlin. Kurt Haase died of heart problems, age 61, on 09-02-1943. Von Unger was promoted to Oberst on 01-02-1942 and landed in the Führer Reserve  on 01-03-1943. At the end of March he was appointed as the Chief of the General Staff of the General Command of the XXXIII Army Corps and on the Norwegian front. Assigned as the commander of the 196th Infantry Division, succeeding former commander Generalleutnant der Infanterie, Kommandeur der 276th Volksgrenadier Regiment , Kurt Moehring
  in Norway. His Division was partly transported to the Eastern front but in a short time destroyed there. Von Unger was promoted now to Generalmajor on 01-08-1944 but his Division disbanded in September 1944. He now became the Chief of Staff of the General Command of the XXXIII Army Corps until March 1945. From 31-03-1945 he was the replacement for the General of the Kavallerie Karl Erik Köhler  , Köhler survived the war and died age 58 on 08-12-1958 in Rheine. Von Unger was appointed as commander of Norway Middle and passed over this command in April 1945 to Generalleutnant der Infanterie Friedrich, Kommandeur 712th Infanterie Division Wilhelm Neumann   .

Death and burial ground of Unger, Friedrich von.

 
Living in Celle, von Unger died at the old age of 87, in 1972 and is buried with his wife Ursula, on the Nordfriedhof of Wiesbaden, between many colleagues as the Generalleutnant der Infanterie, Kommandeur 170th Infanterie Division Franz Bentivegni General der Infanterie, Kommandeur der LXIII Heeresgruppe, Ernst Dehner Generalleutnant der Kavallerie, Jurist Reichs Kriegsgericht, Friedrich Eberhardt Generalleutant der Infanterie, Kommandeur der 172nd Division, Kurt Fischer 
 

Cemetery location of Unger, Friedrich von, ask the office.

Sort

 

Eddie Albert Eddie Albert

Share on :

end