Bismarck, Jürgen Georg von.

Back to all people

- Medals

Bismarck, Jürgen Georg von.
germanyWehrmachtGeneralleutnant
Booking.com
Bismarck, Jürgen Georg von, born 15-02-1891 in Neumühl near Königsberg in der Neumark, Germany. On 13-06-1910, he joined the German military and served with a battalion  2. Schlesisches Jäger-Bataillon Nr. 6. based in Silesia, with which he, as a Leutnant and Adjutant, fought in WW1, emerging a company commander.  After the war, he remained with the post-WW1 German military, Reichswehr, serving in infantry, cavalry, and motorized units, like the  5. (Preuß.) Infanterie-Regiment. In the spring of 1929 he was then the staff of the 2nd (Preuß.) Kraftfahr-Abteilung in Szczecin. On 01-05-1930 he was then transferred to the motorists of the 6th (Preuß.) Sanitäts-Abteilung to Münster in Westphalia. There he was promoted to Major on 01-1-1934. When expanding the Reichswehr, he was appointed on 01-10-1934 commander of the Kraftfahr-department Königsberg. At the Enttarnung of the associations he was appointed on 15-10-1935 commander of the reconnaissance department (motorized) 1. As such, he was promoted to Oberstleutnant on 01-08-1936. It was only on 10-11-1938, he gave his command of the department. He was appointed commander of Cavalry Rifle Regiment 7 in Gera. As such, he was promoted to Oberst on 01-02-1939. In late 1938, he  became the commanding officer of the 7th Infantry Regiment, and participated in the invasions of Poland and France in that role. For his performance in the French campaign, he was awarded the Knight’s Cross the Iron Cross  on 30-09-1940. In May 1942, he arrived in North Africa as a staff officer in Panzer Group Africa under General der Panzertruppen Ludwig Crüwell,  Afrika Corps of Erwin Rommel Von Bismarck was named battalion commander of the 20th Panzer Divsion , succeeding Generalleutnant Horst Stumpff  on the Eastern Front in 1941. Lost his command of the 20th Division too Generalmajor Wilhelm Ritter von Thoma The 20th Panzer Division fought exclusively on the Eastern Front, taking part in the battles of Moscow and Kursk. It eventually surrendered to US and Soviet forces in Czechoslovakia in May 1945. In mid-December 1941 he gave his command and was transferred to the Führerreserve. Von Bismarck then was transferred to Africa as commander of the 21st Panzer Divsion in January 1942, where he succeeded Oberst Alfred Bruer, and which command he held at his death. Oberst Bruer surrendered to the Allied troops following the fall of Tunisia in 1943 and died, age 78 on 11-02-1976, in Schwäbisch Gmünd

Death and burial ground of Bismarck, Jürgen Georg von.

During the Battle of Alam el Halfa near El Alamein, Egypt on 31-08-1942, he was killed, age 51, in action by Allied mortar fire while leading troops from the front lines. He was posthumously promoted to the rank of Generalleutnant.
Jürgen Georg von Bismarck found his burial ground on the German Military Cemetery Tobruk, Al Buṭnān, Libya.

Share on :

end