Borchers, Friedrich

Back to all people

-Medals

germanyGeneralmajorWehrmacht
Borchers, Friedrich, born on 11-11-1879 in Glogau, entered the Army on 01-10-1899 as a Fahnenjunker, age 19, with the 10th Pioneer Battalion. Detached to the Artillery and Engineer School, until 01-10-1906, age 27. Transferred for one year to the 57th Infantry Regiment until 27-01-1911. Throughout World War I he was the Company Chief of the 2nd Pioneer Battalion. Borchers remained in the Reichswehr and was delegated with the leadership of the Fortress Pioneer Staff 20. He retired from the Army on 31-03-1932 as on Oberst and entered the Army Service as a supplement Officer again to 01-10-1936 and placed to the disposal of the Commander in Chief of the Army and detached to the General Command of the IX Army Corps, under Generaloberst der Waffen SS, Friedrich Dollmann
     from 01-10-1937 until 27-08-1939. By 1945 the corps had fallen back to the Deyma River near Kaliningrad, where they established a defensive position. The German Army surrendered on May 8, 1945. He was delegated with the leadership of Fortress Pioneer Staff 20 at the beginning of World War II. He was commander of the Section Construction Staff 40, until 10-10-1941. Following the command of the Senior Construction Staff 14 to the autumn of 1942. Promoted to Generalmajor on 01-12-1942, he landed, not useful anymore, age 63, in the infamous Führer Reserve (see Adolf Hitler) (did you know), until he was retired on 31-01-1943.

Death and burial ground of Borchers, Friedrich.

Not a spectacular General he lived in Höringhausen, where he died at the age of 79, on 25-01-1959. He is buried with his wife Hildegard, born Richtsteig, who died 11-05-1977, on the Military Cemetery in Kassel with a lot of fellow Generals, Generalmajor der Pionere, General der Infanterie, Commander of “Ost-Ungarn”, Kuno Both, Generalmajor der Infanterie, Commander of the Troop Exercise, Friedrich von Both
, Generalmajor der Infanterie, Kommandeur vom WBK Königsberg IIRudolf  Scheller, Generalmajor der Panzertruppe, Commander of the 92nd Panzer Grenadier Regiment, Werner von Hillebrandt, Generalmajor der Infanterie, Kommandeur Feld MaterialHans Hederich, Generalmajor der Artillerie, Commander 12th Artillery Replacement Battalion, Detlev Rüdelsdorff, General der Infantrie, Kommandeur der XXIX Heeres Korps, Kurt Röpke, Generalstabarzt with IX Armee Corps, Alexander Remus, General der Infanterie, Commander Army Corps A, Karl von Roques and Generalleutnant der Artillerie, Commander North East France, DyonWilhelm Hederich.
  

Share on :

end