Röpke, Kurt

Back to all people

- Medals

DE_Band_mit_RK_(1) (1)  DeutschesKreuzinGold
germanyGeneralWehrmacht
Booking.com

Röpke, Kurt, born 28-11-1896 in Solingen, joined the Army Service as a Fahnenjunker, age 17, with the 57th Infantry Regiment and was in the fields of the first war as a Leutnant. He was not allowed in the new Reichswehr  but reactivated in the growing Wehrmacht on 10-11-1938. With the outbreak of World War II he as an Oberstleutnant was the commander of the II Battalion of the 203rd Infantry Regiment to 15-12-1939.  Appointed as Instructor at the 2nd Infantry School to 01-08-1940 and commander of the 50th Infantry Regiment until 01-09-1942. Again instructor at the 2nd Infantry School to 26-05-1943, now as an Oberst and commander of the 320th Infantry Division File:320th Infanterie-Division Logo 2.svg , succeeding Generalleutnant Georg-Wilhelm Postel

   until 20-08-1943, meanwhile a Generalmajor. Postel was taken prisoner by the Red Army on 30-08-1944 after the capitulation of Romania. Convicted as a war criminal in the Soviet Union, he was sentenced to 25 years of forced labour in 1949. Postel died in custody on 20-09-1953, age 57, of tuberculosis. He was interred in the prisoner of war cemetery in Shakhty. Commander of the 46th Infantry Division File:Divisionsabzeichen der 46. Infanterie-Division der Wehrmacht.jpg, former commander General der Gebirgstruppe, Carl von Le Suire  to 10-07-1944, now a Generalleutnant     His last command before in Allied captivity was as Commanding General of the XXIX Army Corps to 08-05-1945.

Death and burial groundof Röpke, Kurt.

    Röpke retired in Göttingen where he at the age of 69 died on 21-07-1966. Röpke is buried with his wife, Elisabeth, born Roques, who died age 75, on 21-11-1976, on the Military Cemetery of Kassel between his colleagues, Generalmajor der Pioniere, the commander of the Senior Construction Staff 14, Friedrich Borchers General der Infanterie, Commander of “Ost-Ungarn”, Kuno Both Generalmajor der Infanterie, Commander of the Troop Exercise, Friedrich von Both, Generalmajor der Infanterie, Kommandeur vom WBK Königsberg II, Rudolf Scheller Generalmajor der Panzertruppe, Commander of the 92nd Panzer Grenadier Regiment, Werner von Hillebrandt

 

 

Share on :

end