Kopp, Arthur

Back to all people

- Medals

DeutschesKreuzinGold  File:VWA Schwarz WK1.jpg
Kopp, Arthur
germanyGeneralmajorWehrmacht
Booking.com

Kopp, Arthur, born 18-07-1895 in Lahr, Baden, entered the Army Service as a volunteer in the 66th Field Artillery Regiment, age 19, on 02-08-1914. He was in the fields of the first war and temporary severely wounded  in hospital . He was retired on 31-01-1920 and joined the Police Service. He joined the Army again on 16-03-1936, age 40, and with the begin of World War II he as a Major was commander of the 37th Antitank Battalion until 26-08-1940. Next commander of the 1st Panzer Regiment to 01-01-1942 and landed in the Führer Reserve  until 01-04-1942. Then Field Equipment Inspector in Magdeburg and commander of the Panzer Replacement Camp in Magdeburg until 01-03-1943. Leader of different mixed formations with the retreat battles in Pomerania until 10-03-1945. Commandant of Island of Usedom and of the Anklam bridgehead to 14-03-1945 and Battle Commandant of Swinemünde to 05-05-1945. He was in British captivity on 08-05-1945 and appointed as commander of the 811th Division in British Internment, area Holstein, until his release on 07-02-1946.

Death and burial ground of Kopp, Arthur.

Retiring in Lahr, Baden, Kopp died at the age of 76, on 18-06-1972 and is buried with his wife Johanna, born Wilhelm, who died age 85 in 1983, on the Bergfriedhof of Lahr.

 

 

Share on :

end