Kohlsdorfer, Hans Ernst.

Back to all people

- Medals

DeutschesKreuzinGold
germanyGeneralmajorWehrmacht
Top-undername-people

Kohlsdorfer, Hans Ernst, born 24-08-1892 in Breslau, entered the Army Service, age 18, on 01-01-1911 as a Fahnenjunker in the 155th Infantry Regiment. He was in the fields of the first war as Adjutant of the III Battalion of the 155th Infantry Regiment. He was retired in 1919 and joined the Police Service, where he again retired in 1922. He was activated in the growing Wehrmacht  on 01-10-1934 as a Major and the commander of the 39th Infantry Regiment. With the beginning of World War II he was the commander of the 1st Battalion of the 77th Infantry Regiment until 28-08-1941. Delegated with the leadership of 37th Infantry Regiment until 11-09-1941 and landed in the Führer Reserve (see Adolf Hitler) (did you know) until 20-10-1944. Delegated with leadership of the 254th Infantry Regiment until 30-01-1942. Delegated with the leadership of the 545th Volksgrenadier Division until his Soviet captivity, on 08-05-1945. Kohlsdorfer was one of the last to return home from Russia and was released first on 06-10-1955 by intervention of the Chancellor Konrad Adenauer

Death and burial ground of Kohlsdorfer, Hans Ernst.

Living in Hennef, Kohlsdorfer died at the age of 76, on 25-07-1969 and is buried with his wife Marta, born Mehlich, who died age 77, on 27-03-1973, on the Stadtfriedhof of Hennef.

 

 

Share on :

end