Voss, Bernhard Heinrich.

Back to all people

- Medals

germanySS BrigadeführerWaffen SS
Booking.com

Voss, Bernhard Heinrich, born 29-06-1892 in Elberfeld; a trained civil engineer, joined the Magdeburg Pioneer Battalion No. 4 as a Fahnenjunker in 1914 and participated continuously in the First World War, most recently as a major in the command of the pioneer training ground in Markendorf. After the war he was awarded a number of decorations, including the Hamburg Hanseatic Cross, and was released from the army.

From 1919 he was in the police service and during the time of the Weimar Republic with the security police Jüterbog and later police schools. From 1923 to 1928 he was a member of the the Stahlhelm organization..The Stahlhelm organization (named after the Stahlhelm) was founded in December 1918 by Hauptmann der Reserve and Schnapps manufacturer Franz Seldte .later Reich Minister of Labor in the Hitler Cabinet. Seldte is arrested at the end of the war and taken prisoner in Mondorf-les-Bains. He eventually dies age 64 on 01-04-1947, in an American military hospital in Fürth before he can be charged.

At the beginning of the Nazi era, he had been a member of the NSDAP (membership number 2,626,083) since the beginning of March 1933, and two years later he was a member of the Schutzstaffel (SS No. 257.070). In 1933 he became chief of the organization department of the state police staff at the Prussian Ministry of the Interior and was promoted to Oberstleutnant of the state police in 1934. From the spring of 1935, he worked full-time for the SS and was initially the main referee and liaison officer for the SS court on the staff of the Reichsführer-SS. From mid-July 1935 to November 1938 he was commanding the SS Junkerschule in Bad Tölz. First promoted from 1935 to SS-Obersturmbannführer and SS-Standartenführer, he then was appointed SS-Oberführer in 1938 and on 09-11-1942 to SS-Brigadführer and Generalmajor of the Waffen-SS. From November 1939 to June 1941, he was the commander of the SS Totenkopf-Standarte VI, which had a strength of 2400 soldiers. From November 1939 to 1943 he was also chief of staff at the SS upper section Spree. From June 1940 to May 1941 he was the commander of the Waffen SS in Norway. From August to November 1941 he was the chief of staff of the SS site command of the Waffen SS in Berlin. From November 1941 to July 1942 he commanded the SS military training area Bohemia in Beneschau in occupied Czechoslovakia and from July 1942 to September 1944 the SS military training area Heidelager in Debica (Poland). Himmler visited the camp Afterwards he was employed in the SS leadership main office. Voss received several awards, most recently in November 1944 with the First Class War Merit Cross with swords.

Death and burial ground of Voss, Bernhard Heinrich.

  Voß was sentenced to death on 04-02-1947, age 54, for his crimes in the Protectorate of Bohemia and Moravia and executed in Prague. All sentenced German war criminals were buried on a special section of the Dablice cemetery in Praque.

Share on :

end