Triendl, Theodor

Back to all people

-Medals

DE_Band_mit_RK_(1)
Triendl, Theodor
germanyLuftwaffeGeneralleutnant
Triendl, Theodor, born 01-08-1889, about four months later as Adolf Hitler (did you know), joined the Königlich Bavarian Army on 16-07-1908, age 18, as a Fahnenjunker in die Königlich Bayerische Armee. The son of a leading judge entered the 12th Königlich Bayerisches Infanterie-Regiment “Prinz Arnulf”    and assigned as a Fähnrich on 07-03-1909. After finishing the war school he became a Leutnant and with the outbreak of the first war he was an Adjutant in the Replacement Battalion of his regiment. From October 1914 he starts a pilot training and followed a observer course with the 1st Königlich Bavarian Flyer Replacement Battalion in Schleissheim and was in the fields as an observer with the 6th Field Flyer Department. He was promoted to Oberleutnant on 01-06-1915, leader of different flying units and awarded with both the Iron Crosses  and the Ritterkreuz des Königlich Preußischen Hausordens von Hohenzollern  for his war merits. After the war he joined the Freicorps von Epp  and became a Hauptmann and allowed in the new 100.000 men Reichswehr. Triendl was retired from the Army Service and joined the Police Service in Munich, on 01-10-1920. On 01-06-1936 he reactivated in the new Hermann Goering´s   (did you know) Luftwaffe as an Oberstleutnant with the Reichsluftfahrtministerium (RLM) in Berlin. Josef Goebbels  (did you know) was the Gauleiter of Berin. Triendl was commander of different units and on 01-10-1936 as commander of the new 34th Flyer Replacement Battalion in Quackenbrück. Promoted to Oberst on 16-03-1937 and commander of the 24th Flyer Replacement Battalion. He was appointed as Quartermaster of the Air Region Command XIII, in Nuremberg, on 01-07-1938 and became a Generalmajor on 01-02-1939 with the command of the 12/13 Air Material Group from mid June 1939. He hold this command until the start of World War II and lost his command to Oberst Josef Heimbach on 30-11-1942. Heimbach died age 71 on 25-03-1959. Appointed as Inspector of the Military Replacement Inspection, in Schwerin from 01-12-1942 and promoted to Generalleutnant on 01-04-1943. the youngest Generalleutnant in WWII, with 36, was Theodor Tolsdorff the youngest General, with 42, Walter Wenck the both survived the war. He handed over his command end September 1944 and placed to the disposal of the Flyer Replacement Division and at last retired from the service, age 56, on 31-01-1945. He still landed in West Allied captivity end April 1945 and released in March 1947.

Death and burial ground of Triendl, Theodor.

Living in the beautiful town of Garmisch Partenkirchen, Bavarian, Theodor Triendl died at the age of 72, on 16-06-1962 and is buried with his wife Lucie, on the Stadtfriedhof of Garmisch. Close by the graves of many colleagues, like General der Artillerie, Kommandeur Heeresgruppe Normandie, Wilhelm Fahrmbacher,  General der Artillerie, Kommandeur 16th Armeekorps, Christain Hansen Generalleutnant der Panzertruppe, Kommandant Festung PillauEduard Hauser, Generalmajor der Artillerie, Kommandeur Artillerie Regiment Fallschirmjäger, Iwan von Ilsemann, Generalleutnant der Infanterie, Kommandeur 121th Infanterie Division Otto Lancelle, Oberst der Flieger,  Organisater of “Zahme Sau “ tatics, Victor von Lossberg, Generalleutnant der Flieger, Inspector of the Military Replacement Inspection, in Schwerin, Theodor Triendl, Generalmajor der Flieger, Kommandeur des Flughafen-Bereichs 2/XVII, Wilhelm Voelk, General der Flieger, Kommandeur Luftregio Belgium-FranceWilhelm Wimmer and Admiral, Reichs Commissioner at the Upper Prize Court in Berlin, Hermann Densch.
 
      

Cemetery and grave location of Triendl, Theodor.

Sort

//

Eddie Albert Eddie Albert

Share on :

end