Kriebel, Friedrich Ritter von

Back to all people

- Medals

germanyGeneralmajorWehrmacht
Booking.com

Kriebel, Friedrich Ritter von, born 14-10-1879 in Neu Ulm, entered the Army Service as a Fahnenjunker on 09-07-1897, age 18, with the 1st Bavarian Infantry Regiment. Detached to the war school in Munich from 01-03-1989 and became a Leutnant on 10-03-1899, Oberleutnant from 26-10-1909 and Hauptmann from 01-10-1913. He was in the fields of the first war as the 3rd General Staff Officer with the General Command of the III Bavarian Army Corps under command of General Karl von Orff.  He ended the war as a Major, from 29-06-1917 and retired on 09-04-1920. He reactivated in the Army Service again on 01-10-1933 as a Landswehr Officer and became a Supplement Officer from 05-03-1935 and Active Officer from 01-02-1941. He was the Landswehr Officer with Military District Command VII from 01-10-1933 until 03-11-1938. He was with the Staff of Military Replacement Inspection in Munich to 09-10-1939 and finally as Chief of Staff of the Replacement VIII Army Corps under command of General der Infanterie Ernst Busch in Breslau, Military District VIII to 04-10-1941 as he landed in the infamous Führer Reserve until 31-12-1943 and then not usable anymore retired from the service.

Death and burial ground of Kriebel, Friedrich Ritter von.

Living in Aschau am Chiemsee he at the old age of 85 died on 03-12-1964. He is buried with his wife Irma, born Adam, who died age 60 in 1942, on the Stadtfriedhof of Aschau and close by the graves of Oberst der Wehrmacht, Ernst Kriebel, Generalleutnant der Artillerie, Edmund Blaurock, Blaurock, EdmundSS Brigade Führer Franz Hayler and Generalleutnant der Nachrichtentruppe, Rudolf Meltzer.

  Brixen im thale and Munich 046

Share on :

end