Eglseer, Karl.

Back to all people
austriaWehrmachtGeneral

Eglseer, Karl was born in Bad Ischl, Upper Austria, Austria-Hungary on 05-07-1890, the son of the director of the Klagenfurt City Theater, Franz Eglseer. He attended the infantry cadet school in Marburg. On 18-08-1908 he joined the Styrian Infantry Regiment “Freiherr von Succovaty” No. 87 as a cadet officer deputy  Promoted to leutnant on 01-05-1911. He enlisted in the Austro-Hungarian Army in 1908 as a Fahnrich. Eglseer served in World War I, during which he was captured by the Imperial Russian Army. At the front he was wounded for the first time on 08-09-1914 and returned to his regiment on 01-11-1914 after being in a hospital. From 10-12-1914 he was back at the front, was seriously wounded on 24-12-1914 and was taken prisoner by the Russians. He then spent the following years in various Russian hospitals, did not return from St. Petersburg until 18-03-1918 as an exchange invalid and was transferred to the XIX military hospital in Grinzing. On 14-05-1918 he was promoted to Hauptmann with effect from 01-08-1917. It was then no longer used before the end of the war. Karl became an Oberst in the Bundesheer of the Federal State of Austria during the Interwar period. Remaining in the Austrian Bundesheer after 1918. A year after his appointment as major in the fall of 1927, he moved to the General Staff service. After his promotion to Oberstleutnant  in the late summer of 1932, Eglseer worked in the military department of the Lower Austrian 3rd Brigade under chief of staff Robert Kolbe in 1933 and was promoted to Oberst in June 1935. he transferred to the Wehrmacht after the Anschluss with Germany in 1938.

He was promoted to Oberst on 01-02-1939, to Generalmajor on 01-11-1940, to Generalleutnant on 01-02-1943 and to General of the Maontain Troops on 01-03-1944.

In the spring of 1938, after Austria’s annexation, he was taken over as a Oberst in the German armed forces and on 01-08-1938, he was appointed commander of the 136th Mountain Infantry Regiment of the 2nd Mountain Division. under command of Generalleutnant Valentin Feurstein.   When mobilizing for World War II in the summer of 1939, he gave up this command. For this he was appointed Chief of the General Staff of the Deputy General Command XVIII. Army corps appointed in Salzburg. On 01-11-1940, he was appointed commander of the 4th Mountain Division while being promoted to Generalmajor. He then first led this division into combat in the spring of 1941 in the Balkan campaign. There he was awarded the Iron Cross, 2nd and 1st class. He then led the division in the summer of 1941 in the attack on southern Russia. There he was wounded at the beginning of October 1941 and had to give up his command. On 23-10-1941 he was awarded the Knight’s Cross of the Iron Cross. In November 1941 he took command of the 4th Mountain Division again. On 22-10-1942, he gave up his command in the Caucasus after being wounded again and was transferred to the Führer Reserve. On 01-02-1943, he was promoted to Generalleutnant. On 20-03-1943 he was appointed commander of the new 114th Jäger Division. With this he was now used in the Balkans. On 01-12-1943 he gave up his command and was on 10-12-1943 with the leadership of the XVIII. Mountain Army Corps commissioned in Lapland. At the same time he was promoted to General of the Mountain Troops, he was appointed Commanding General of the XVIII on 01-03-1944. Mountain Corps.

Death and burial ground of Eglseer, Karl.

On 23-06-1944 the Ju 52 aircraf carrying Eglseer, age 53, as well as Generaloberst Eduard Dietl, General Thomas Emil von Wickede   age 51 and General Franz Rossi, age 54, for a meeting on the Obersalzberg, crashed in the Styria region of Austria. There were no survivors. At the time of his death Eglseer held the rank of General of Mountain Troops

 

Share on :

end