Wieland, Günther

Back to all people

-Medals

Wieland, Günther
germanyGeneralmajorLuftwaffe
Wieland, Günther, born 15-10-1895 in Gross Rosen, Silesia, entered the Army as a Fahnenjunker, in the 154th Infantry Regiment, age 18, on 01-11-1914. He participated in World War I as a Company leader and was detached to Army Flight Park for a pilot training, on 23-11-1916. He ended the war as a Observer with the Flying Battalion A. Wieland retired on 30-09-27 and reactivated in the growing Luftwaffe  of Hermann Goering  (did you know), on 01-05-1934. With the outbreak of World War II he was adviser and Group Director of Luftwaffe Personnel Office RLM   until 31-05-1940. Wieland was Chief of Operations in the Staff of the Commander of Luftwaffe of Army Group B, until 28-02-1941. Appointed as Commander of the Luftwaffe with the 6th Army , under Commander Friedrich von Paulus
   . Following Commander of the Reconnaissance Flying School 2, in Brieg, to 31-12-1942. Then detached to Department LP2, Luftwaffe Personnel Office RLM. Assigned as Chief of the 2nd Department in the Luftwaffe Personnel Office to 31-05-1944. Commander of the 1st Flying Training Division  until 31-01-1945 and General with special Duties with Air Fleet Command Reich to 17-03-1945. Until the end of the war 08-05-1945 he was Commander of Command station of Luftwaffe Catch Staff West with Air Region Command VI. The German army war casualties were between 3.25 million and 5.3 million soldiers, and between 1 and 3 million German civilians were killed. Günther Wieland was in British captivity and first released on 27-03-1947.

Death and burial ground of Wieland, Günther.

   Living in Gütersloh, Wieland died at the age of 75 on 20-07-1975 and is buried with his wife Annelise, born Sommerfeldt, who died on 18-11-1988, on the Johannis Cemetery in Gütersloh. His grandson Wolfgang sent me kindly a nice photo of Wieland’s family. Close by the graves of WWII Generals, Generalleutnant der Infanterie, Kommandeur 168th Infanterie Division , Wolf Boysen, Generalleutnant der Flieger, Chef des Stabes X Fliegerkorps, Martin Harlinghausen   and Generalmajor der Artillerie, Kommandeur der 212th Infanterie Division , Hans Jobst Freiherr von Buddenbrock.
  

Share on :

end