Wachenfeld, Edmund

Back to all people

-Medals

 
Wachenfeld, Edmund.
germanyGeneralLuftwaffe
Wachenfeld, Edmund, born 24-11-1878 in Mülhausen, Alsace, entered the Army, age 18, as a Fahnenjunker in the 10th Foot Artillery Regiment.  On 18-10-1897 he was promoted to Leutnant in this regiment. At the same time he was appointed Hohenzollern’s Foot Artillery Regiment No. 13. On 22-03-1910, he was promoted to the Hauptmann at the same time promoted to the General Staff.  In autumn 1913 he was transferred to the general staff of the V. Army Corps.  In World War I he was then used in various General Staffs. On 18-12- 1916, he was promoted to Major. During the war, he was awarded a few awards. After World War I, he was then taken to the Reichsheer. He came to the peace commission. On 01-10-1920, he was then appointed to the Ia Group Command 1.
He started a pilot training  in 1912, age 34, was a Chief of Operations in the Staff of different Divisions and ended the first war in the General Staff of Commander in Chief East. Wachenfeld was allowed in the new Reichswehr   On 01-10-1929, he was appointed with simultaneous promotion to Generalmajor der Artillery I. On 01-10-1930, he was appointed Chief of Staff of Group Command 1 in Berlin. Between October 1931 and March 1932 he was represented by Generalmajor Ludwig Beck Von Wachenfeld retired on 30-11-1932, age 55.
He entered Hermann Goering´s   (did you know) Luftwaffe Service on 01-04-1934. On 01-04-1935, he was appointed commander in Air Circle I. As such, he was then appointed on 01-10-1935 as General of the aviators. He retained his function until the spring of 1937. Then he was appointed General z.b.V. the Air Force at the OKH   and retired again on 31-03-1938. He was placed to disposal of the Army on 01-01-1939 and appointed as commanding General of the Replacement VII Army Corps and commander in Military District VII, until 28-02-1943. He definitive was retired on 28-02-1943, age 64.

Death and burial ground of Wachenfeld, Edmund.

   Living in Gräfeling, Wachenfeld died age 80, on 04-12-1958 and is buried on the Stadtfriedhof of Gräfeling, alas his gravestone is removed. Only steps away are the graves of the WWII Generalleutnant der Infanterie, The high commander of Feldkommandeur 569, in Wolhynien, Fritz HaselmayrGeneral der Flieger, Kommandant der Luftregio I KönigsbergAlbert Vierling Generalleutnant der Infanterie, Commander of the 147th Division, Karl Held, Generalleutnant der Kavallerie, Kommander 4th Panzer Division , Moritz von Faber de Faur
   and the former driver of Hitler also his “look a like”, SS Brigadeführer, one of the founders of the Sturmabteilung (SA – Storm Troopers). In 1925 he became one of the first members of Hitler’s personal bodyguard and raiser of the Schutzstaffel, Julius Schreck
 

Eddie Albert Eddie Albert

Share on :

end