Studnitz, von, Bogislav August Wilhelm.

Back to all people

- Medals

Studnitz, von, Bogislav August Wilhelm.
germanyWehrmachtGeneralleutnant
Booking.com

Studnitz, Bogislav August Wilhelm von, born 12-09-1888, in Buderose, Guben/Brandenburg, resigned after his cadet training at 28-02-1907 as a Fähnrich in the Royal Prussian Army. He came here to the 2nd Guards Field Artillery Regiment. In this he was promoted to Leutnant on January 27-01-1908. The patent was dated 22-06-1906. He was used as a battery officer in the 2nd Guards Field Artillery Regiment for the next few years, before joining the cavalry in the fall of 1912. There he now belonged to the Thuringian Hussar Regiment No. 12. With this regiment he came to the front at the beginning of World War I. On 08-11-1914 he was promoted to Oberleutnant there. At the end of 1914 he was transferred to the Landwehr. On 18-12-1915 he was promoted to Hauptmann. As a result, he then moved to the General Staff. There he was then employed at various General Staffs until the end of the war. During World War I, both were awarded Iron Crosses and other awards. After the First World War he was taken over as a Hauptmann in the Reichsheer. He was used in the 200,000 man transition army for training purposes at the Staff of the 2nd Cavalry Division in Wroclaw. In the summer of 1920 he got married. In the formation of the 100,000 men Army, 8 Infantry and 2 Calvalry Divisions, of the Reichswehr, he then came as an adjutant to the staff of the 1st Cavalry Division to Frankfurt on the Oder. On 01-10-1921, he was transferred as the squadron commander to the 6th (Preuß.) Reiter Regiment. On 01-10-1923 he was transferred to the General Staff of the 5th Division of the Reichswehr to Stuttgart. After only a few months, he was transferred to the General Staff of the 4th Division of the Reichswehr in Dresden for the next few years. On 01-10-1926 he was transferred to the staff of the 3rd Cavalry Division to Weimar for several years. There he was promoted to Major on 01-01-1929. On 01-10-1931 he was transferred to the staff of the 11th (Preuß.) Reiter-Regiment to Neustadt in Upper Silesia. There, after a few months, he was appointed Chief of the 4th Squadron of the 11th (Preuß.) Reiter-Regiment in Neustadt. On 01-04-1933, he was promoted to Oberstleutnant. As such, he was transferred on 01-10-1933 to the staff of the Group Command 1 to Berlin. On 01-04-1934, he was then appointed as the successor to Oberst Rudolf Koch-Erpach Chief of Staff of the 1st Cavalry Division in Frankfurt on the Oder.  Rudolf Koch-Erpach survived the war and died 27-11-1971, aged 85  in Bad Boll In this capacity, he was promoted on 01-04-1935 to Oberst In the corruption of the associations after the expansion of the Reichswehr he was appointed mid-October 1935 to military attaché in Poland. As such, he was promoted to Generalmajor on 01-08-1938. On 10-11-1938, he was recalled and appointed Infantry Commander 24 in Altenburg. In the mobilization for World War II in the summer of 1939, he was appointed commander of the new 87th Infantry Division. With his division, he initially moved to positions in the West. In the spring of 1940 he then led his division in the Western campaign. Lost his command to General der Artillerie Walther Lucht and was then promoted to Generalleutnant on 01-08-1940. Walther Lucht survived the war and died 18-03-1949, aged 67, in Heilbronn. Studnitz remained with his division, first as a garrison troop in France. In the spring of 1941 he moved with the division to East Prussia, where he then provided for the Eastern campaign. He led the 87th Infantry Division then over a year in attack on Central Russia. On 22-08-1942, he again lost his command and was transferred to the Führerreserve. On 01-01-1943 he was appointed commander of Salonika-Aegean. For this he took over as commander of the Oberfeldkommandant 395 (OFK 395).

Under a handshake of Polish Marshal Edward Rydz-Śmigły and the German attache Generalmajor Bogislav von Studnitz during the “Independence Day” parade in Warsaw on 11-11-1938. Photo notable for the fact that the Polish hits particularly tied to the capture of Cieszyn Silesia, who implemented the previous month. At the parade was held specially column Těšínské Poles, and in Germany on the eve of 9 to 10 November 1938 there was a so-called “Crystal Night”,  the first mass action of direct physical violence against Jews on the territory of the Third Reich.

Death and burial ground of Studnitz, von, Bogislav August Wilhelm.

Generalleutnant. Bogislav von Studnitz was killed recently “in an accident” on the Eastern Front, on 13-01-1943, age 54, near Larissa, Greece, three days after his son was killed in action there. Bogislav von Studnitz is buried on the German War Cemetery Dionyssos-Rapendoza, Section: 1. Row Grave 12.

 

Share on :

end