Storp, August Franz Walter

Back to all people

- Medals

  DE Band mit RK (1).jpg 
germanyGeneralLuftwaffe
Booking.com

Storp, August Franz Walter, born 02-02-1910 in Schnecken, East Prussia, the son of a forester. After he received his Abitur, diploma, in 1928 he joined the military service in the Reichsmarine on 01-04-1928. His military training began at the Naval Academy at Mürwik  followed by a tour on board the cruiser Emden and the Köln, as well a numerous flying courses at the Deutsche Verkehrsfliegerschule, German Air Transport School, in Warnemünde. He then transferred to the military service of Hermann Goering´s Luftwaffe on 01-10-1934. He was assigned to the Reichsluftfahrtministerium, RLM—Ministry of Aviation, on 01-10-1938 and at the same time became the chief pilot of General, Stabchef der LuftwaffeHans Jeschonnek

  . Serving briefly with Kampfgeschwader 30  under Oberst, later Generalleutnant Herbert Rieckhoff in early 1940, Storp became temporary Gruppenkommandeur of III Gruppe, Kampfgeschwader 4  under Oberst Martin Fiebig  between May and August 1940. Luftwaffe General Fiebig  was executed in Belgrado for war crimes on 23-10-1947, age 56.

Storp was then appointed Gruppenkommandeur, Group Commander of II./Kampfgeschwader 76, 76th Bomber Wing) on 12-09-1940. He succeeded Major Friedrich Möricke . Major Möricke was KIA 24-08-1940, age 38, while flying as observer for Oberleutnant Karl Schulte  He and his crew performed a successful low altitude attack over the English Midlands on 27-09-1940. This feat earned him the first of two references in the Wehrmachtbericht. He on 14-07-1941 was the 22nd to receive the Knight’s Cross of the Iron Cross with Oak Leaves  as Major and Commander of the 210nd Fighter Squadron. This was also the first time a combat pilot and his crew were mentioned in the Wehrmachtbericht. The Wehrmachtbericht was an information bulletin issued by the headquarters of the Wehrmacht. In April 1941 Storp was appointed Kommandeur of the new Schnellkampfgeschwader 210 , leading the unit during operations against the Soviet Union during 1941. He then was transferred to a RLM staff appointment in October 1941, before a further move in September 1942, as Kommodore of new Kampfgeschwader 6 . A return to KG 76 occurred in June 1944, while in February 1945 he became Commander of the 5th Flieger-Division  until the end of the war.

Death and burial ground of Storp, August Franz Walter.

  Living in Goslar, the same place as were Generaloberst, Oberbefehler B 2nd Panzer Armee Deut.2.PzArmee-Abzeichen.svg, Panzergruppe Guderian wore a large ‘G’ on every tank, truck or motorcycle, Heinz Guderian lived.

     Storp died at the age of 71, on 07-08-1981 and is buried on the cemetery Feldstrasse in Goslar, only steps of the grave of Generaloberst of the Waffen SS, Kommandeur der 7th HeeresgruppeHermann Hoth,

 who’s gravestone recently is removed.

  

 

Share on :

end