Stapf, Otto

Back to all people

- Medals

VWA Schwarz WK1.jpgMilitary Merit Order 4th Class with SwordsDE Band mit RK (1).jpgFriedrich August-Kreuz Oldenburg 1914.jpg
Stapf, Otto
germanyGeneralWehrmacht
Booking.com

Stapf, Otto, born 13-11-1890 in Hellmitzheim, Mainfranken, son of Paul Stapf, who died age 65, on 06-02-1917 and Blandine Stapf, who died age 79, on 27-07-1934, joined the Army as a Fahnenjunker, in the 22nd Königliche Bavarisches Infantry Regiment “Fürst Wilhelm von Hohenzollern” , age 19, on 01-08-1910. Promoted to Leutnant on 29-10-1912 and served as a Company Officer with this regiment. He was in the fields with his regiment and assigned as an Oberleutnant on 14-01-1916 and he was wounded in battle . He received the wounded badge and both the Iron Crosses.Stapf was allowed in the new Reichswehr, and promoted to Oberst in the summer of 1930. In 1939 he becomes a Communication Officer with the High Command of Hermann Goering’s (did you know) Luftwaffe and a Generalmajor on 01-04-1939. At the beginning of World War II assigned as General of the Army with the High Command of the Luftwaffe. At the end of the Western invasion in November 1940, he was appointed to commander of the 111th Infantry Division and promoted to Generalleutnant on 01-02-1941. Bundesarchiv Bild 183-H29376, Sowjetunion, Lagebesprechung.jpg Stapf here with Walther von Reichenau leads his division in the Eastern invasion during Operation Barbarossa. Stapf was an opponent of the Commissar Order, the killing of Soviet commissars at the front and forbid his forces the killing of these commissars. He still allowed to shoot them far behind the front and by special commands. He is awarded with the Iron Cross of the Iron Cross on 31-08-1941, he already had the claps of the Iron Cross. He lost his command of the 111th Infantry Division File:111th Infanterie Division Logo.svg  to General der Infanterie, Herman  Recknagel, Recknagel Hermann_Recknagel was shot on 23-01-1945 by partisans between Piotrkow Trybunalski and Tomszow  Mazowiecki, on 01-01-1942, age 52 and became the replacement commander of the XXXXIV General Command, he replaced Generalleutnant der Infanterie, Friedrich Sixt

    but lost this command already on 26-01-1942 and landed in the Führer Reserve (see Adolf Hitler) (did you know) until 01-03-1942. From 25-07-1942 he is assigned for only one week as the Chief of the Wehrwirtschaftstab, Economic Staff of the Army, East. Promoted to General of the Infantry and awarded with the Swords of the Iron Cross. He was the only receiver of the two different Knight’s Crosses. He was relieved on 15-10-1944 and became the Chief of the Field Economic Office of the OKW. Stapf  not a real battlefield General survived the war and became an adviser in the new Bundeswehr , in the government of the new chancellor Konrad Adenauer

   after the war.

Death and burial ground of Stapf, Otto.

  Living in Munich, Stapf died at the age of 72, on 30-03-1963 and buried with his parents, on the Old Cemetery of Kitzingen and on the New Cemetery of Kitzingen is buried Generalmajor der Artillerie,Commander Flak Brigade XVIIIKarl Halberstadt.

Share on :

end