Quade, Erich

Back to all people

-Medals

 
germanyGeneralLuftwaffe

Quade, Erich, born 12-05-1883 in Görken, East Prussia, entered the Army as a Fahnenjunker, in the 5th Grenadier Regiment, age 20, on 19-09-1903. He was in the fields of the first war as Battle Adjutant of the 13th Reserve Regiment and wounded in hospital  on 28-08-1914. He succeeded in a pilot training and with the 66th Field Flying Battalion. He ended the war as commander of the Flying Observer School in Thorn and remained in the new Reichswehr’s Luftwaffe, He retired from the Service on 30-09-1927. He reactivated in the Luftwaffe as an Oberst and active officer with Special Duties in the RLM,  on 01-01-1935, age 51 and retired again on 31-03-1933. Reactivated in the Army Service as a Supplement Officer with the Staff of Infantry Leader 1, on 18-04-1933. He retired again on 31-03-1939, meanwhile a General der Flieger, as the commander of Higher Luftwaffe School in Berlin. With the outbreak of World War II on 01-09-1939, he was placed to the disposal of the Luftwaffe  and Higher Flying Training Commander II, until 31-2-1941. He was Broadcast Speaker of the Luftwaffe in the Wehrmacht Propaganda Department OKW to 31-10-1944 and again retired on 31-10-1944, age 61.  Quade was still in Soviet captivity, then imprisoned with the Russian condemned to death, later commuted to 25 years imprisonment.

Death and burial ground of Quade, Erich.

He was earlier released on 03-10-1953, age 70 and living in Göttingen, he died at the age of 76, on 08-09-1959. He is buried with his wife Ilse, born Lous, who died age 72, on 23-10-1960, on the Stadtfriedhof of Göttingen. Near by the graves of the Generalleutnant der Flakartillerie, Kommandeur Heeres Gruppe IV, Curd Bernard, Generalleutnant der Artillerie, Kommandeur 34th Division , Friedrich Bremer, General der Panzertruppe, Kommandeur 4th Panzer Grenadier Division ,Fritz Graser , Generalleutnant der Infantrie, Kommandeur der 83th Infanterie Division, Wilhelm Heun, General der Infanterie, Commander 4th Heeresgruppe, Friedsrich Hossbach, Generalmajor der Artillerie, Kommandeur 33rdArtillerie Ersatz Regiment, Emiel Klie, Generalmajor der Infanterie, Kommandeur Heeres Regio 593, Walter Krause, Generalleutnant der Infanterie, Erwin Leister, General der Flieger, Inspector of Smook Troops and Gas defence, Erich Quade and Generalmajor der Artillerie, Kommandeur vom WBK Königsberg II,  Rudolf Scheller

Cemetery location of Quade, Erich.

Sort

Share on :

end