Mülverstedt, Arthur Ferdinand

Back to all people
germanyWaffen SSSS Gruppenführer

Mülverstedt, Arthur Ferdinand, born on 30-06-1894 in Gebesee near Erfurt, Thuringia. After completing school, he became a Fahnenjunker in the 29th  Infantry Regiment “von Horn” 9591970_orig in March 1914.he 29th Infantry Regiment “von Horn” was a component of the 16th Infantry Division  which was deployed on the Western Front. The regiment saw action at the battles of the Marne and the Somme . It was transferred to the Eastern Front briefly before returning to the Western Front to see out the war. During this time Mulverstedt was promoted to Leutnant on 14-03-1915 and then to Oberleutnant on 20-06-1918. This rank he kept until the end of the war. He was wounded twice during the conflict.

After the war, Mulverstedt joined the Sicherheitspolizei on 15-09-1919 (later redesignated the Schutzpolizei) as a Hauptmann, and was assigned to posts in Berlin, Eiche, and Erfurt.
He married Anne Klagges on 14-05-1921, age 26, she age 24 who was born 30-10-1896 in Leer, Ostfriesland; but was killed in an Allied air raid on Berlin on 06-03-1944; they had three children, a son Claas and two daughters Inge and Marie Luise.

Mulverstedt, here with Erich Hoepner   joined the Nazi party on 30-07-1932, membership number 1 331 860. Hoepner was implicated in the failed 20 July Plot against Adolf Hitler and executed in 08-08-1944, age 57 in Plötzensee prison  . Mulverstedt was transferred from the Schutzpolizei  to the Landespolizei in 1933 and was the Commander of the Hanover Gruppe until March 1935. In March 1935 he left the Landespolizei and joined the Reichsheer   as a Staff Officer with the 102nd Infantry Regiment, he then became the Commander of the 1st Battalion of the 68th Infantry Regiment until 01-10-1936.

After this spell in the army Mulverstedt returned to the Schutzpolizei service as the Deputy to the General Inspector, Theodor Siebert . He then succeeded to the post of Generalinspekteur der Schutzpolizei des Reiches on 20-04-1937. This is a post he held concurrently with his SS ranks until March 1940.

Mulverstedt joined the SS , age 43, on 20-04-1938, SS service number 292 712 and was attached to the staff of the Reichsfuhrer-SS Heinrich Himmler with the rank of Oberfuhrer. In 1938 he became the Commander of Schutzpolizei Abschnitt III for the annexations of Austria and the Sudetenland Mulverstedt’s World War II service began as the Commander of Polizeigruppe 5 which was attached to the 4th Army  under Generaloberst Günther von Kluge for the invasion of Poland. He then became the Commander of the Wandern Training Area from 31 March to 10 November 1940.

On 09-11-1940 he was promoted to the rank of SS-Gruppenfuhrer and was appointed the divisional commander of the 4th SS Polizei Panzergrenadier Division  after Karl Pfeffer Wildenbruch  had returned to the staff of the Reichsfuhrer. In this period the division was transferred from Police to SS administration.  Pfeffer-Wildenbruch was killed in a traffic accident on 29-01-1971, age 82 at Bielefeld.

Death and burial ground of Mülverstedt, Arthur Ferdinand.

 Mulverstedt led the division during Operation Barbarossa, the invasion of the Soviet Union, where it was in action in the Army Group North sector. In August 1941 the division was fighting with 269th Infantry Division , under General der Infanterie Ernst von Leyser  , against the Soviet forces to take the town of Luga. Ernst von Leyser died in Garstedt on 23-09-1962, at the age of 73. During the fighting, Mulverstedt was killed in action by artillery fire on 10-08-1941, age 47 and was buried in a field grave in Luga.

img_20161119_0002-001  img_20161119_0002

20161119_135640

 

Share on :

end