Millburn, Frank William

Back to all people
united statesArmyGeneralleutnant
Booking.com

Millburn, Frank William, born 11-01-1892, in Missoula, Montana,  attended the United States Military Academy and was commissioned as a lieutenant in June 1914. During World War I, Milburn served in the Panama Canal Zone. Subsequently, Milburn served in a variety of infantry assignments, among them the 5th, 33rd, 15th, and 28th Infantry Regiments.

A 1933 graduate of the Command and General Staff School (the school for higher command in U.S. Army), Milburn was promoted to Brigadier General in early 1942 and selected to command the U.S. 83rd Infantry Division in August 1942. He was again promoted in September 1942 to the rank of  Major General. Milburn commanded the 83rd Division, nickname “Thunderbolt”   until December 1943, when he took over the newly formed U.S. XXI Corps . Casualties and losses in the battle of Sharon the XXI Corps  had 3,378 casualties including 446 killed. On 11-04-1945 the 83rd Division encountered Langenstein, a subcamp of the Buchenwald concentraion camp. At the camp, the troops found approximately 1.100 inmates. The inmates were malnourished and in extremely poor physical condition.Casualty figures for the  83rd Infantry Division, European theatre of operations, total battle casualties: 15,910 and total deaths in battle: 3.637  in 244 days of combat.

Milburn commanded the XXI Corps for the remainder of World War II in Europe as part of the U.S. Seventh Army  under General Alexander Patch. Milburn’s XXI Corps played a decisive role in collapsing the Colmar Pocket in February 1945.

In his The History of the French First Army , General Jean de Lattre de Tassigny described General Milburn in this manner:

When I saw Major General Frank William  Milburn arrive at Rothau at 10.00 on the 25th January, lean and muscular and straight of eye, with the energetic features of a fighter, it did not take me long to know that I would find in him the most careful and loyal of subordinates. The steadfastness of his character, his clear view of realities and his leader-like authority, were apparent to me at once, and I felt that I could have complete confidence in him to bring to a successful conclusion the rough task which was going to fall to his U.S. 21st Army Corps.

Postwar, Milburn’s tour of command of the XXI Corps ended in July 1945. Subsequently Milburn served briefly as the acting commander for the Seventh Army and then the XXIII Corps. Milburn commanded the U.S. V Corps, nickname  “Victory Corps”   from November 1945 until June 1946. From June 1946 until May 1949, Milburn commanded the U.S. 1st Infantry Division. Promoted to Lieutenant General in 1949, Milburn served as the deputy commander of U.S. Army Europe until 1950.

During the Korean War, Milburn temporarily commanded the U.S. IX Corps in August 1950. From September 1950 until June 1951, Milburn commanded the U.S. I Corps during the Korean War. For two days in December 1950, Milburn was the acting commander of the U.S. Eighth Army.

Milburn’s career is remarkable for having commanded five corps of the U.S. Army. He retired from military service in April 1952 and worked briefly as the athletic director at the University of Montana.

Death and burial ground of Millburn, Frank William.

Retiring in Missoula, Montana Frank Millburn died at the age of 70 on 25-10-1962 and is buried on the cemetery of Fort Missoula, Missoula County Montana.

 

Share on :

end