Mascus, Hellmuth

Back to all people

- Medals

Datei:ParteiabzeichenGold.jpeg
germanySS GruppenführerWaffen SS
Booking.com

Mascus, Hellmuth, born 30-03-1891, was a SS-Brigadeführer and Generalmajor of the Police. He joined the NSDAP  with Nr 1937928 and the SS with Nr 327418. He became a SS-Oberführer and SS-Stabführer of the Schupo on 20-04-1939. Commander of the Ordnungspolizei  Salzburg, Wehrkreis XVIII, from 01-01-1939 until 06-02-1942. Commander of the Ordnungspolizei, BdO, in Stuttgart, Wehrkreis V from 23-02-1942 until 01-05-1942. SS-Brigade Führer and Generalmajor of the Police on 09 11-1942. Commander of the Ordnungspolizei (BdO) Wiesbaden, Wehrkreis XII, from 28-08-1942 to 15-12-1943.  Commander of the Ordnungspolizei (BdO) in the Netherlands, from 06-01-1944 to 09-11-1944, ending date given as 14-10-1944 in one source SS DAL of 09-11-1944 gives him as holding this post on that date. He was Commander of the Ordnungspolizei in the Netherlands (see About) , headquarters in the Haque, from 08-02-1945 to Mai 1945. The Ordnungspolizei or Orpo, Order Police, were the uniformed regular police force in Nazi Germany between 1936 and 1945. It was increasingly absorbed into the Nazi police system. Owing to their green uniforms, they were also referred to as Grüne Polizei (green police). The Orpo was established as a centralized organisation uniting the municipal, city, and rural uniformed forces that had been organised on a state-by-state basis. Eventually the Orpo embraced virtually all of the Third Reich’s law-enforcement and emergency response organizations, including fire brigades, coast guard, civil defense, and even night watchmen. At the close of the Second World War, the Orpo ceased to exist; but many of its personnel continued with business as usual, performing police services for the Allied occupation forces. The traditions of the Orpo continued in East Germany, which maintained a state police force (Volkspolizei) designed after the SS structures, being based on a centralized system. In West Germany, the police were decentralized again, as they had been before 1936, with each of the new federal states (called Bundesländer) establishing its own police force Landespolizei, each of which survives to this day. Many Landespolizei regulations, procedures, and even some uniforms, which are green, and insignia, can be traced back to the pre-1936 forces. Generalmajor der Ordnungspolizei und SS-Brigadefuhrer, Wilhelm Fritz von Roettig  was the first police General to be killed in World War II, in Opnczno, Poland on 10-09-1939, age 51, he was killed when his staff car was ambushed by Polish troops armed with heavy machine guns. Von Roettig was subsequently shot in the head. The next General to die was the Polish General Josef Kustron

who died on 16-09-1944, age 46. Trying to break through German lines and reach LWow, the Poles fought a battle with Wehrmacht’s 45th Infantry Division  .under Generalalleutnant Friedrich Materna  . Materna between 1943 and 1944, was held in reserve, and, in 1944, he retired from the Army. He died age 61 on 11-11-1946 in Vienna. Kustroń was killed at around 2 p.m. He was buried on the battlefield, and in 1953, his remains were moved to Nowy Sącz. The next German General to die was Werner von Fritsch, on 22 September.

Death and burial ground of Mascus, Hellmuth.

Mascus retired in Mittenwald where he at the old age of 81 died, on 17-12-1972 and is buried with his wife Elisabeth, born Thiele, who died old age 93, on 07-04-1995, on Stadtfriedhof of Mittenwald, close by the grave of General Field Marshal der Gebirgstruppe, Kommandeur der XXXX Panzerkorps, Ferdinand Schörner.

 .

  

 

Share on :

end