Krause, Walther

Back to all people

-Medals

germanyWehrmachtGeneralleutnant

Krause, Walther, born 31-12-1890, in Schweidnitz, Silesia, entered the Army Service, on 13-01-1909, age 18, as a Fahnenjunker in the 3rd Schlesische Infanterie-Regiment Nr. 156. Soon assigned as a Fähnrich and on 16-06-1910 as a Leutnant. He was in the fields of the first war with the 1st Battalion of the Schlesische Regiment. Wounded  in hospital on 11-11-1914  and recovered he was transferred to the Replacement Battalion and promoted to Oberleutnant on 18-12-1915. He now was a Company Leader and as an Adjutant with the 23rd Infantry Brigade. He ended the war in the Replacement Forces and allowed in the new Reichswehr . On 10-10-1939 he was appointed as commander of the Infantry School in Döberitz and from 01-10-1942 as commander of the 14th Infantry Division, nicknamed “Sächsische Division and lost this command to Generalleutnant Rudolf Holste From 25-02-1943 he was the commander of the 170th Infantry Division,    where he succeeded Generlleutnant Erwin Sander , and landed temporary in the Führer Reserve. He was the commander of the 462nd Infantry Division from 15-10-1944 until 15-10-1944. Until the end of the war he had different commands and landed also in US captivity on 08-05-1945. General Sander survived the war and died 07-12-1962, aged 70.in Bamberg.

Death and burial ground of Krause, Walther.

 Walther Krause was released 27-07-1947 and retired in Göttingen, where he died at the age of 69, on 25-10-1960. He is buried with his wife Luise on the Stadtfriedhof of Göttingen. Nearby the graves of the  Generalleutnant der Flakartillerie, Kommandeur Heeres Gruppe IV, Curd Bernard, Generalleutnant der Artillerie, Kommandeur 34th Division , Friedrich Bremer, General der Panzertruppe, Kommandeur 4th Panzer Grenadier Division Fritz Graser , Generalleutnant der Infantrie, Kommandeur der 83th Infanterie Division, Wilhelm Heun, General der Infanterie, Commander 4th Heeresgruppe, Friedrich Hossbach, Generalmajor der Artillerie, Kommandeur 33rd Artillerie Ersatz Regiment, Emiel Klie, Generalmajor der Infanterie, Kommandeur Heeres Regio 593, Walter Krause, Generalleutnant der Infanterie, Erwin Leister, General der Flieger, Inspector of Smook Troops and Gas defence, Erich Quade and Generalmajor der Artillerie, Kommandeur vom WBK Königsberg II,  Rudolf Scheller

Cemetery location of Krause, Walther.

Sort

Share on :

end