Fischer, Hermann

Back to all people

-Medals

germanyWehrmachtGeneralleutnant
Fischer, Hermann, born on 19-02-1894 in Ostheim vor der Rhön, entered the Army on 27-02-1913, age 19, as a Fahnenjunker in the 21st Infantry Regiment. He participated during World War I and ended as an Army Course Leader. Fischer was allowed in the new Reichswehr  and with the beginning of World War II, he was as an Oberst and Commander of the III Battalion of the 77th Infantry Regiment, until 01-12-1939. Commander of the 342nd Infantry Regiment to 24-03-1942 and delegated with the Command of the 181st Infantry Division , to 01-10-1944 he succeeded Generalleutnant der Infanterie, Commander of a Field Training Division,
  Friedrich Bayer, who died in Russian prison, age 65, on 05-08-1953. Fischer landed temporary in the Führer Reserve  (see Adolf Hitler (see William Hitler), from 01-10-1944 until 01-11-1944. He was commander of the Rear Army Area of the 16th Army, with he was in Soviet captivity on 08-05-1945, convicted as a war criminal in the Soviet Union, he was held until  07-10-1955,  by the intervention of Chancellor Konrad Adenauer 
      who after several talks with Josef Stalin  succeeded to get the last prisoners home, most from the Stalingrad disaster.

Death and burial ground of Fischer, Hermann.

  Hermann Fischer lived in Bonn, with many other WWII Generals and where he at the age of 74 died, on 12-1968. He is buried with his wife Renate, born Bell, who died at the old age 90, in 1991, on the Südfriedhof of Bonn, close by the graves of Generalmajor der Flieger, Kommandeur der 14th Flak DivisionAdolf Gerlach   and Generalleutnant der Flieger, Military Replacement Inspector Leipzig, Victor Krocker.
 
      

Share on :

end