Falkenstein, Sigismund Freiherr von

Back to all people

-Medals

DE_Band_mit_RK_(1)
germanyGeneralmajorLuftwaffe
Falkenstein, Sigismund Freiherr von, born 14-09-1903 in Münster, joined the Reichswehr on 01-10-1922, in the 16th Horse Regiment, as a Fähnrich, age 19. At the beginning of World War II, he is Commander of the Kampfgeschwader 27 “Boelcke” . He is assigned to Oberst and Chief of the General Staff of the X Luftwaffe Corps  under command of General der Flieger Hans Geisler , on 01-04-1942. Geisler died 25-06-1966 (aged 75) in Freiburg im Breisgau. From 01-05-1943 to 31-10-1943 he is the Chief in the General Staff of Luftwaffe Command “Südost” and promoted to Major General on 01-10-1943. Following the post of General Staff Chief of the Air Fleet “Mitte” on 01-11-1943 and on 09-02-1944 Chief of Air Fleet “Reich”. His last command is commander of the 3rd Luftwaffe Division, Luftwaffe Eagle he succeeded General Robert Pistorius   who died in action age 48, on 27-06-1944 near Vilebsk, USSR and lands in Soviet captivity on 08-05-1945. First released on 10-10-1945 by the intervention of Chancellor Konrad Adenauer, he lived in Bückeburg, near the Denmark border. Albert Speer  had his headquarters in the castle of Bückeburg at the end of the war, with the Gross Admiral, Karl Dönitz
   , government. He joined the new Bundeswehr Luftwaffe  as a Brigade General after the war and retired on 30-09-1962.

Death and burial ground of Falkenstein, Sigismund Freiherr von.

Living in Bückeburg, Sigismund Falkenstein died at the age of 68, on 02-06-1972 and is buried on the Stadtfriedhof of Bückeburg, only steps from the graves of the other WWII Generalmajor der Infanterie, Kommandeur Fortress Bergen, Norway, Carl André, Generalleutnant der Panzertruppe, Kommandeur 464th Infanterie Division , Otto Heidkämper and Generalmajor der Kavallerie, Commander of Army Gas Protection School, CelleGraf Hans von Kanitz.
 

Cemetery location of Falkenstein, Sigismund Freiherr von.

Sort

Share on :

end