Dempwolff, Hugo

Back to all people

-Medals

germanyGeneralmajorWehrmacht
Dempwolff, Hugo, born on 18-09-1998 in Süderneuland, entered the Army Service on 19-19-1916, as a Fahnenjunker in the 1st Replacement Battalion of the 92nd Infantry Regiment, 18 years old. He was in British captivity from 04-1917 until 18-10-1919 and retired on 15-05-1920. Reactivated to the Army Service on 01-02-1925 and with the outbreak of World War I Adjutant in the 5th Division, under General der Infanterie Wolf Louis Anton Ferdinand von Stülpnagel
  . Dempwolff was in the Führer Reserve (see Adolf Hitler) (did you know) from 15-06-1940 to 01-09-1940 and Adjutant with the General Command of the 5th Army Corps, to 21-07-1942. Again in the Führer Reserve  and on 10-08-1942 detached to the Infantry School. Delegated with the leadership of the 489th Infantry Regiment to 01-01-1944. Commander of the 8th Grenadier Regiment to 16-03-1944 and severely wounded  in hospital and in the Reserve, from 16-03-1944 to 28-11-1944. Out of hospital detached to the Commander in Chief West for use of a divisional leader, to 18-12-1944. He became the command of the 276th Volksgrenadier Regiment, to 20-03-1945. Former commander was Generalleutnant der Infanterie, Kommandeur der 276th Volksgrenadier Regiment, Kurt Moehring
    Dempwolff was in the Reserve OKH again, until his captivity on 08-05-1945 and was released on 23-04-1948.

Death and burial ground of Dempwolff, Hugo.

He lived in Hanover with many other WWII Generals and died at the old age of 86, on 09-12-1984. Dempwolff is buried with his wife Maria, born Wiarda, who died old age 90, on 11-12-1999, on the cemetery Engeshode in Hanover and close by are the graves of Generalleutnant der Infanterie, Militair Ersatz Inspector DresdenHans von Falkenstein, Generalleutnant der Infanterie, Kommandeur Headquarters of the OKH, Walter Gündell  and SS Gruppenführer, Hans Wappenhaus.
  

    

Share on :

end