Bader, Rudolf

Back to all people

- Medals

DeutschesKreuzinGold
Bader, Rudolf
germanyGeneralmajorWehrmacht
Booking.com
Bader, Rudolf, born 03-05-1898 in Konstanz, volunteered in the Army Service on 10-08-1914, with the 76th Field Artillery Regiment. Transferred to the 7th Artillery Munitions Column of the XIV Army Corps  under Generalleutnant Martin Chales de Beaulieu . He died age 87 on 27-04-1955.  He ended World War I as a temporary Adjutant and Battery Officer of the 1st Battalion of the 76th Field Artillery Regiment. He retired from the Army on 31-05-1920, but was reactivated to Service at 15-10-1934. At the outbreak of World War II 01-09-1939, he now a Major, was the commander of the 2nd Battalion of the 125th Artillery Regiment, until 25-04-1942. He landed in the Führer Reserve until 20-05-1942 and became the commander of the 253rd Artillery Regiment to 01-09-1944, and at the same time delegated with the leadership of the 134th Infantry Division . In the Führer Reserve OKH (see Adolf Hitler) (did you know) again from 01-09-1944 until 10-11-1944, He followed the course of division leaders to 07-10-1944 and was assigned as commander of the 560th Volksgrenadier Division  on 01-01-1945, he succeeded Generalleutnant der Infanterie, Erich Hofmann
  . The division was formed in September 1944 in Norway, by redesignating the 560th Grenadier Division, under the command of Erich Hofmann. It contained the 1128th, 1129rd and 1130th Grenadier Regiments, and the 1560th Artillery Regiment. After redeploying to Denmark and then to the Western Front, the division fought in the Battle of the Bulge (see Heinrich von Luttwitz) (see Anthony McAuliffe  (see Harry Kinnard) under the command of Rudolf Bader before retreating through Germany and being trapped in the Ruhr pocket (see Walter Model), where it was destroyed in April 1945. After being the battle commander of Freiburg, Breisgau. He was commander of the 719th Infantry Division File:719th Infantry Division Logo.svg and landed in French captivity on 03-05-1945. The Division was formed on 03-03-1941 and was transferred to occupation activity in the Netherlands (see About). Until July 1942 the division was part of the Command of the German Troops in the Netherlands The 719th fought in several defensive battles until being destroyed in April 1945 and founded in early May 1941 and spent most of World War II stationed in the Netherlands and Antwerp until the Allied invasion of Normandy.

Death and burial ground of Bader, Rudolf.

  Being released on 08-11-1947 from prison, Bader lived in Freiburg, Breisgau and died there on 03-06-193, at the old age of 85. General Rudolf Bader is buried on the city cemetery of Freiburg, nearby the graves of fellow Generalleutnant der Artillerie, Kommandeur der “Division von Berg”, Kurt von Berg and Generalmajor der Infanterie, Kommandeur der 707th Infanterie Division File:707th Infantry Division logo.svg, nickname “Chamois Division”, Gustav Gihr. Under the command of Gustav Freiherr von Bechtolsheim
    the commander of 707th division, till December of 1941 19.000 people mainly Jews were executed in Belorussian. He died in peace, old age 80, on 25-12-1969, in Nonnenhorn.
  

 

Eddie Albert Eddie Albert

Share on :

end