Skip to main content

August Franz Walter

  • Storp, August Franz Walter
  • General der Luftwaffe. Kommodore S.K.G. 2 "Immelmann" 

  • 02-02-1910, Schnecken, Ostpreussen.
  • Germany.
  • 07-08-1981, age 71, Goslar.
  • Goslar, Friedhof Feldstrasse. Section 11.

  •        DE Band mit RK (1).jpg    

Storp, August Franz Walter
August Franz Walter Storp, born 02-02-1910 in Schnecken, East Prussia, the son of a forester. After he received his Abitur, diploma, in 1928 he joined the military service in the Reichsmarine on 01-04-1928. His military training began at the Naval Academy at Mürwik followed by a tour on board the cruiser Emden and the Köln, as well a numerous flying courses at the Deutsche Verkehrsfliegerschule, German Air Transport School, in Warnemünde. He then transferred to the military service of Goering's (see Hermann Goering) Luftwaffe on 01-10-1934. He was assigned to the Reichsluftfahrtministerium, RLM—Ministry of Aviation, on 01-10-1938 and at the same time became the chief pilot of General, Stabchef der Luftwaffe , Hans Jeschonnek (see Jeschonnek    . Serving briefly with KG 30 in early 1940, Storp became temporary Gruppenkommandeur of III gruppe, KG 4 between May and August 1940. He was then appointed Gruppenkommandeur, Group Commander of II./Kampfgeschwader 76, 76th Bomber Wing) KG76.JPG (27190 Byte)  on 12-09-1940. He and his crew performed a successful low altitude attack over the English Midlands on 27-09-1940. This feat earned him the first of two references in the Wehrmachtbericht. He on 14-07-1941 was the 22nd  to receive the Knight's Cross of the Iron Cross with Oal Leaves as Major and Commander of the 210nd Fighter Squadron.  This was also the first time a combat pilot and his crew were mentioned in the Wehrmachtbericht. The Wehrmachtbericht was an information bulletin issued by the headquarters of the Wehrmacht. In April 1941 Storp was appointed Kommandeur of Schnellkampfgeschwader 210, leading the unit during operations against the Soviet Union during 1941. He then was transferred to a RLM staff appointment in October 1941, before a further move in September 1942, as Kommodore of KG 6. A return to KG 76 occurred in June 1944, while in February 1945 he became Commander of the 5th Flieger-Division until the end of the war.     Living in Goslar, the same place as were Generaloberst, Oberbefehler B 2nd Panzer Armee , Heinz Guderian (see Guderian) lived, Storp died at the age of 71, on 07-08-1981 and is buried on the cemetery Feldstrasse in Goslar, only steps of the grave of Generaloberst of the Waffen SS, Kommandeur der 7th Heeresgruppe , Hermann Hoth (see Hoth), who's gravestone recently is removed.